Nemoci koček, proti kterým očkujeme

Vzteklina

Vzteklina je virové onemocnění postihující nervový systém. Může postihnout kteréhokoliv teplokrevného živočicha včetně člověka. Jedná se o onemocnění neléčitelné, které končí prakticky vždy smrtí nakaženého jedince. Na území České republiky byla vzteklina nejvíce rozšířena v 80. letech minulého století. Díky vakcinaci domácích a volně žijících šelem se podařilo její výskyt postupně snížit. Od roku 2002 se na našem území nevyskytl žádný pozitivní případ vztekliny s výjimkou roku 2015, kdy bylo potvrzeno onemocnění u jednoho netopýra. Onemocnění se ovšem nadále vyskytuje v mnoha především rozvojových zemích světa, několik případů ročně je zjištěno ale také např. v Polsku a Rumunsku. Nejrizikovější evropskou zemí je v současnosti pravděpodobně Turecko.

Očkování

by se mělo zvážit u koček, které mají zálibu v toulání a lovu, u nichž přichází v úvahu kontakt se stěhovavými druhy netopýrů, ale také u koček, které se svými majiteli cestují po světě.


Chlamydióza koček

je onemocnění způsobované zvláštním druhem mikroorganismu stojícího někde na pomezí mezi bakteriemi a parazity. Chlamydie u koček většinou postihují sliznice, zejména spojivky očí, dále také sliznice dutiny nosní, dutiny ústní, trávicí trubice a močových cest. Nejčastěji se projevují dlouhodobými nebo často se opakujícími záněty spojivek, někdy mírnými rýmami.

K přenosu dochází přímým kontaktem nemocného se zdravým zvířetem. Z toho také vyplývá, které kočky patří do rizikové skupiny. Jsou to jednak zvířata žijící ve větším počtu v jedné domácnosti, dále také kočky účastnící se různých hromadných akcí, především výstav a v neposlední řadě také kočky, které se toulají po vesnici nebo po městě a přicházejí do kontaktu s jinými členy místní kočičí komunity.

Očkování

V případě, že se rozhodnete nechat svou kočku očkovat proti chlamydióze, je třeba na začátku provést dvě očkování v intervalu 3 – 4 týdnů a poté přeočkovávat vždy nejpozději po 12 měsících, protože podobně jako jiné vakcíny proti bakteriálním onemocněním ani ta proti chlamydióze nedokáže navodit imunitu na delší období než je právě jeden rok.


Virová leukémie koček

jak již název napovídá je virové onemocnění kočkovitých šelem, které se může projevovat poměrně širokou škálou příznaků. V průběhu onemocnění se totiž snižuje funkce některých typů bílých krvinek, omezuje se vzájemná spolupráce mezi různými typy bílých krvinek a některé typy bílých krvinek se dokonce nádorově transformují. To vše vede k postupnému snižování a selhávání imunity, v důsledku čehož se mohou rozvinout nejrůznější choroby nebo i kombinace různých chorob, které by za normálních okolností imunita bezpečně a rychle vyřešila. Zdrojem virů jsou zejména sliny nemocného zvířete, ale také jeho moč a trus, které mohou znečistit potravu případně napájecí vodu určenou zdravým jedincům. Infekce se ovšem přenáší i pohlavním stykem a také z matky na koťata ještě před narozením přes dělohu a placentu nebo po narození sáním mateřského mléka. Onemocnění je nevyléčitelné, obvykle smrtelné a rychlý průběh má zejména u mladších věkových kategorií.

Rizikovou skupinu představují hlavně kočky v útulcích a kočky žijící v početných komunitách – ať už v bytě jednoho majitele nebo volně žijící venku ve městech nebo na vesnicích.

Očkování

První očkování se provádí dvěma injekcemi v rozmezí 3 – 4 týdnů. Poté je třeba přeočkovat po 12 měsících a následně obnovovat chráněnost přeočkováním jednou za 3 roky.


Bordetelóza

Zmíním ji pouze okrajově, protože vakcína určená k použití u koček zatím na českém trhu chybí. Bordetelózu u koček stejně jako u psů způsobuje bakterie Bordetella bronchiseptica. Onemocnění se projevuje hlavně záněty horních cest dýchacích, tedy rýmou, případně kašlem, sníženou chutí k příjmu potravy, celkovou skleslostí a zvýšenou tělesnou teplotou. Jedná se o kapénkovou infekci, takže mezi rizikové aktivity patří nejrůznější hromadná setkání koček. Vzhledem k tomu, že se jedná o bakteriální onemocnění, až bude k dispozici vakcína, bude třeba ji přeočkovávat vždy v intervalu jednoho roku.


Související články, odborná pojednání a zdroje:


Veterinární ordinace jezeVet, MVDr. Michal Horák, Čechova 1257, 544 01 Dvůr Králové nad Labem, 777 470 568